idea/program seminarium

Seminarium ogólnopolskie

Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

 

„Daleko do miasta” nie oznacza daleko do kultury, wręcz odwrotnie. Prowincja to nie miejsce zamieszkania,  ale miejsce urzeczywistniania zbiorowych i indywidualnych pragnień ludzi, w którym się wychowali.

„Daleko do miasta” to pomysł na życie ludzi, którzy zdecydowali się na zakorzenienie w małej społeczności lokalnej i działać z nią i dla niej podejmując się inicjatyw twórczych, szalonych, niestandardowych, ale też zupełnie zwykłych, ale ważnych.

Celem seminarium jest spotkanie ze sobą ludzi, którzy mają potrzebę wzajemnego obdarowywania się doświadczeniami: doświadczeniami badawczymi ( narracją badacza), które mogą stać się bliskie i potrzebne w pracy animatorów kultury i odwrotnie, czyli doświadczeniami animatorów (narracja praktyka), którzy zainspirują akademików do wyznaczania nowych celów badawczych. Jednym słowem marzymy o wyjątkowym transferze wymiany myśli, metod pracy, spostrzeżeń, doświadczeń, emocji i działań pomiędzy akademikami a praktykami; pomiędzy tymi dla których bliskie są narracje o kulturze lokalnej.

Seminarium „daleko do miasta” jest dla tych, którzy szukają nowych pomysłów na działania dla, ale przede wszystkim z małą społecznością lokalną, pracując w domu kultury, szkole, świetlicy, bibliotece, organizacji non-profit lub osób, które są po prostu są animatorami kultury poszukującymi inspiracji w badaniach jakościowych.

Seminarium „daleko do miasta” jest dla tych, które zamierzają pisać prace magisterskie, doktorackie i ciągle poszukują dla siebie odpowiedniego tematu. Zachęcamy takie osoby, aby uczestniczyły w seminarium i podzieliły się swoją wiedzą badawczą, ale również wsłuchały się
w  narracje animatorów o kulturze lokalnej.

Program seminarium

PIĄTEK/29 września

11.30-12.30: rejestracja

12.00-13.00: obiad

13.30-18.00: wspólne działanie uczestników seminarium: debata i integracja wokół tematu: „Daleko do miasta”. Prowadzenie: Ola Chodasz

Debata będzie realizowana z wykorzystaniem metody Open Space Technology1 (OST). Metoda Open Space zakłada, że agendę spotkania tworzą w jego trakcie Uczestniczki i Uczestnicy bazując na swoich pomysłach, pytaniach, troskach, pasjach i projektach, które chcą realizować. Dzięki temu spotkanie nie ma przewidywalnego, z góry określonego programu. To wydarzenie, którego harmonogram definiuje każdy z nas.

Nie będzie wykładów ekspertów, przydługich przemówień, ani czekania na przerwę. Dzięki temu, że wydarzenie będzie prowadzone metodą Open Space:

 • każdy będzie mógł zgłosić temat, a więc będzie przestrzeń na dyskusję nad każdą ważną sprawą;
 • czeka nas praca w małych grupach i możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy grupami;
 • powstaną pisemne raporty z każdej grupowej dyskusji dostępne dla każdego;
 • będzie szansa, by poznać wielu ciekawych ludzi.

Zobacz film:

https://www.youtube.com/watch?v=lWtUpds3huQ

19.00: kolacja w plenerze – „opowieści bardzo lokalne”: prezentacje artystyczne animatorów kultury

SOBOTA/30 września

8.00-9.00: śniadanie

9.00-10.00: rejestracja uczestników

10.30-13.30: Animatorzy bez granic

W tej części seminarium zaprezentowane zostaną projekty animacyjne, które wykorzystują siłę performatywną kultury ludowej do ożywienia pamięci zbiorowej, rekonstruowania przeszłości i nadawania nowych znaczeń teraźniejszości. Każdemu z tych projektów towarzyszyły działania badawcze, w których „od wewnątrz”, z punktu widzenia społeczności lokalnej, dokonywano interpretacji symboliki obrzędowej, a także porządkowano narrację.
W projektach animacyjnych wykorzystywano działania artystyczne, komunikacyjne i edukacyjne angażujące społeczność lokalną.

 1. Weronika Plińska, Działania animacyjne w społecznościach lokalnych – perspektywa antropologii sztuki/ Warszawa
 2. Iwona Woźniak, Praca Teatru Naumionego z Ornontowic jako obrzęd społeczny o charakterze sakralnym – animacja z wykorzystaniem teatru/ Ornontowice
 3. Katarzyna Heród, Pudełko Czasu – Kobiecy Projekt Międzypokoleniowy /Oświęcim
 4. Katarzyna Grubek, Sztuka w terenie. O rezydencjach artystycznych w małych społecznościach/ Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie/ działania realizowane w szkołach z Łęknicy, Dębskiej Woli, Luborzycy i Białostoczka
 5. Szymon Pietrasiewicz, Rola sztuki w procesach rewitalizacji na przykładzie projektów Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie REWIRY/ Lublin, osiedla mieszkaniowe, podwórka.

13.30-14.30: obiad

14.30-17.30: Etnografia bez granic

Ta grupa dyskusyjna skupiać się będzie na prezentacji metod gromadzenia danych, które mogą być wykorzystywane w partycypacyjnych projektach animacyjnych. Zaprezentowane zostaną metody oraz konkretne projekty badawcze aplikujące te metody:

 • badania partycypacyjne, w których udział w roli badaczy biorą członkowie danej społeczności,
 • badania, w których wykorzystuje się działania artystyczne,
 • etnografię performatywną, wykorzystującą formy teatralne,
 • autoetnografię, analizującą doświadczenia osobiste w kontekstach kulturowych,
 • „historie mówioną” w narracjach osobistych,
 • etnografię wizualną.

Celem tej grupy jest nie tylko prezentacja poszczególnych metod badawczych, ale przede wszystkim otworzenie przestrzeni dla dialogu między polem akademickim a praktykami zajmującymi się animacją kulturalną.

 1. Anna Bińka, Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo/Podlasie
 2. Joanna Sarnecka, Spódnica ze wszystkich kwiatów świata – jak pokonać obcość. Refleksje z realizacji projektu stypendialnego realizowanego w społeczności romskiej/Dukla
 3. Magdalena Bartecka, Czego się boimy mówiąc o wsi. Narracja o działaniach kulturalnych na wsi/ Gorajec
 4. Aleksander Bielenda, Warsztaty etnograficzno-historyczne na przykładzie działalności Muzeum Strachów Polnych w Sołonce/ Sołonka, gmina Lubenia
 5. Joanna Bielecka-Prus, Aneta Pepaś-Skowron, Dynowskie doświadczenia z działań z zastosowaniem etnografii perforamtywnej na przykładzie projektu „Tam, gdzie jeszcze pieją koguty – etnoperformens weselny/Dynów
 6. Pola Rożek, Koprzywnicy opowieść własna – o historiach przez małe h” na przykładzie etnograficznych badań terenowych i projektu „Koprzywnica Patrzy/My/ Koprzywnica

17.30-18.00: przerwa na kawę

18.00-20.00: Medialne narracje o kulturze lokalnej

W tej części spotkania dyskutować będziemy o tym, w jaki sposób opowiadać o projektach animacyjnych w mediach tak, aby było to ciekawe dla odbiorców. W dyskusji wezmą udział osoby, które zawodowo zajmują się filmem, fotografią, projektowaniem stron www, public relations z wykorzystaniem mediów tradycyjnych, ale także portali społecznościowych, blogosfery. Zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk kooperacji animatorów, specjalistów od PR oraz dziennikarzy.

 1. Grażyna Bochenek, Kiedy atrakcyjny temat „z terenu” pojawia się w mediach regionalnych? Widowiska plenerowe na stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie na antenie Polskiego Radia Rzeszów/ Rzeszów
 2. Kamila Guzewicz, Mój sąsiad – animacja środowisk lokalnych poprzez fotografię/Ełk
 3. Kinga Bielec, Używanie mediów społecznościowych i blogowanie w pracy twórczej związanej z archiwami rodzinnymi na przykładzie projeku „Tata, ja i odpowiedzi na niełatwe pytania/Mielec

20.00: podsumowanie i rekomendacje Seminarium

20.30-21.30: kolacja/ ognisko

21.30: interaktywny spektakl  Katarzyny Jackowskiej- Enemuo

Zobacz więcej:

https://parparusza.wordpress.com/wykonawcy/katarzyna-enemuo/

 

NIEDZIELA/1 października/

8.00-9.00: śniadanie

9.00-12.00: /Art/o/grafia/. Badania z wykorzystaniem sztuki. Prowadzenie:  dr Joanna Bielecka-Prus (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) i Aneta Pepaś-Skowron (MOK w Dynowie)

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestnika z badaniami angażującymi teatralne formy artystyczne (art. based research) w pracy ze społecznością lokalną. Formy te mogą być zarówno tworem badacza, jak i badanego, ale także wspólnie kreowanymi tekstami wizualnymi i werbalnymi. Podczas warsztatów omówione zostaną podstawy metodologiczne takich badań, przykłady ich zastosowania oraz korzyści, jakie przynoszą. W części drugiej uczestnicy warsztatów stworzą wspólną formę artystyczną. W tej części warsztatu weźmie udział artystka Katarzyna Jackowska- Enemuo, która pomoże uczestnikom warsztatów zbudować performens.

http://www.journal.doc.art.pl/pdf14/artbasedresearch_bielecka-prus_pepas-skowron_art_and_documentation14.pdf

 

12.30-14.00: stoliki eksperckie. Indywidualne konsultacje z wybranymi osobami, które prezentowały swoje projekty podczas seminarium.

14.00-15.00: obiad

15.30: zakończenie seminarium

 

Organizator:

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

Ul. Ks. Ożoga 10

36-065 Dynów

Kontakt: (16) 65 21 806

 

Koordynatorki:

dr Joanna Bielecka-Prus/ tel. kom. 662-002-437

mgr Aneta Pepaś-Skowron/ tel. kom. 724-999-888

 

Formularze zgłoszeń należy przesyłać  do dnia 15 września 2017 r. na adres:

dalekodomiasta@gmail.com

BLOG: www.seminarium.idynow.pl (znajdziesz tu informacje o nas, formularz, program, informacje o warunkach uczestnictwa, a także więcej danych o prelegentach)

Facebook: https://www.facebook.com/Daleko-do-Miasta-253014261846105/  (w tym miejscu na bieżąco będziemy informować o etap przygotowań seminarium)

Koszty:

Nie pobieramy opłaty konferencyjnej. Uczestnicy seminarium pokrywają jedynie koszty noclegów i wyżywienia/ szczegółowe informacje na BLOGU w zakładce oraz w załączeniu

Seminarium odbędzie się w Ośrodku „Czardworek” w Przysietnicy/ k. Brzozowa, woj. podkarpackie. Zobacz: http://bieszczady.com.pl/osrodki-turystyczne/osrodek-turystyczny-czardworek/. Szczegółowe informacje znajdziesz na BLOGU oraz załączeniu oferta pobytu w Ośrodku.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury  w ramach Programu Kultura -Interwencje 2017

Pobierz program

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>